czwartek, 13 stycznia 2011

Przede wszystkim bezpieczeństwo ....


 Koncentracja i przewidywanie różnych sytuacji na drodze

         Bardzo istotnym elementem prowadzenia pojazdu samochodowego jest umiejętność odpowiedniej obserwacji całej drogi (jezdni wraz z poboczem i chodnikiem). Aby bezpiecznie jeździć należy nauczyć się nieustannej koncentracji uwagi i umiejętnego patrzenia na drogę. Te elementy wzajemnie przenikają się i uzupełniają w czasie jazdy, ale dla niedoświadczonego kierowcy nie jest to takie oczywiste.
W czasie prowadzenia pojazdu każdy kierowca powinien zwracać uwagę nie tylko na znaki drogowe i rodzaj drogi, którą właśnie jedzie, ale również na stale zmieniające się sytuacje drogowe których prawidłowa ocena ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nawet wtedy, gdy droga którą jedziemy jest pusta może zdarzyć się trudna do przewidzenia sytuacja, przy której będą potrzebne wszystkie nasze umiejętności  aby uniknąć wypadku.    
Najważniejsza zasada bezpiecznej jazdy polega na uruchomieniu własnej wyobraźni w celu przewidzenia ewentualnych zagrożeń. Oznacza to, że trzeba być zawsze przygotowanym na różne „niespodzianki”. Przykładowo, na krętym odcinku drogi prawie zawsze można napotkać przeszkody w postaci pęknięć i dziur w nawierzchni, których omijanie jest zawsze niebezpieczne. Na odcinkach tych można spotkać wielu kierowców ścinających zakręty z powodu niedostosowania prędkości jazdy do profilu zakrętów lub braku doświadczenia. Bardzo często drogi przechodzą przez obszary zalesione gdzie zawsze jest ograniczona widoczność, a jezdnia często wilgotna i śliska. Trzeba być stale skoncentrowanym na drodze i umieć przewidzieć czy  za kolejnym zakrętem nie będziemy zmuszeni do awaryjnego hamowania z różnych powodów. Może to być przebiegające przez drogę jakieś zwierzę może być inny pojazd włączający się do ruchu, a może też nieostrożny kierowca, który właśnie wyprzedza w niedozwolonym miejscu. To tylko wybrane przykłady, ale generalnie zawsze tam gdzie jest mocno ograniczona widoczność, należy zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość.  Bardzo istotnym warunkiem bezpiecznego prowadzenia pojazdu jest także umiejętność odpowiedniego patrzenia na drogę w sposób panoramiczny. Oznacza to, że należy ogarniać wzrokiem jak największy obszar przed pojazdem i po obu jego stronach. Tego typu patrzenie przypomina podziwianie krajobrazu ze szczytu górskiego albo podziwianie rozgwieżdżonego nieba w nocy. Dopiero gdy inny użytkownik drogi swoim zachowaniem zwróci naszą uwagę,  to koncentrujemy na nim wzrok i reagujemy stosownie do zaistniałej sytuacji poprzez hamowanie, omijanie lub czasami przyspieszanie pojazdu.
W czasie jazdy nie wolno nigdy odwracać wzroku od kierunku w jakim się poruszamy (nawet wtedy gdy naszą uwagę rozprasza akurat dziecko, które przewozimy), gdyż w zależności od prędkości jazdy samochód pokonuje nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, a więc każde odwrócenie wzroku może być niebezpieczne i zgubne w skutkach. Kiedy jakiś przedmiot upadnie na podłogę pojazdu w czasie jazdy, to pod żadnym pozorem nie staramy się go podnieść lecz prosimy o to pasażera, względnie zatrzymujemy się na poboczu drogi. Aby odebrać telefon komórkowy albo zapalić papierosa należy dla naszego własnego bezpieczeństwa zatrzymać pojazd nie utrudniając ruchu drogowego, a następnie spokojnie wykonać tę czynność.
Odpowiednia koncentracja (zwiększona uwaga) jest niezbędna zawsze wtedy, gdy przy jezdni umieszczone są ostrzegawcze znaki drogowe, które z racji swojego jaskrawo – pomarańczowego koloru są widoczne z dużej odległości. Wszędzie tam gdzie występują tego typu znaki, należy zachować szczególną ostrożność, tzn. zwiększyć uwagę i dostosować prędkość z jaką się poruszamy do sytuacji na drodze i aktualnie panujących warunków atmosferycznych.                          
Koncentracja, to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jazdy, albowiem zapewnia właściwą interpretację sytuacji drogowych i ewentualnych zagrożeń oraz pozwala na rozpoznanie niezgodnego z przepisami zachowania innych użytkowników drogi. Dzięki temu można uniknąć szkodliwego powielania złego zachowania na drodze prowadzącego do groźnych wypadków. Dużym błędem niedoświadczonych kierowców jest właśnie powielanie sposobu jazdy innych kierowców bez patrzenia na obowiązujące znaki drogowe oraz błędne założenie, że to od nich najprościej nauczyć się właściwego zachowania na drodze. Niestety jest to najgorszy z możliwych do zastosowania pomysłów ponieważ moje ponad 34 letnie doświadczenie za kierownicą i aktywna obserwacja naszych rodaków za kółkiem raczej nie napawa optymizmem.
           Pamiętajmy więc, że także i my swoją jazdą dajemy przykład innym kierowcom, a przestrzegając przepisy drogowe przyczyniamy się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Brak komentarzy: